(0322) 365 55 56 - (0322) 359 55 56 - (0505) 108 19 91

Sosyal Medyada Biz}

Perakende Fişi

Perakende Fişi

Bu fiş, satış yapan firmaların yazar kasalarının arızalanması ya da elektrik kesintisi yaşaması gibi durumlarda yazar kasadan çıkan fişi yerine düzenlemiş olduğu bir belgedir. Birinci ve ikinci sınıftaki tüccarlar, kazançları basit şekilde tespit edenler ile defter tutmak zorunda olan çiftçilerin fatura kesmek mecburiyetinde olmadıkları satış işlemlerini ve yapmış oldukları işlerin bedelleri adına yazarkasa fişi kesemediği durumlarda perakende fişi düzenleyebilirler. Bu fişler birbirlerini takip eden sıra ve seri numaraları ile bastırılmaktadır.

Ayrıca söz konusu olan bu fiş, 2 nüsha olarak düzenlenmektedir. Perakende fişinde firmanın adı ya da mükellefin adı ve soyadı, vergi dairesi, banka hesap numarası, düzenlenme tarihi, yapılmış olan işin ya da satılan emtianın cinsi, tutarı, miktarı, fiyatı gibi bilgiler gösterilmektedir. Bu belgeler aslında dip koçanlı olacak şekilde tercih edilebilir. Koçanda duran kısım firma sahibi için kayıtlarda tercih edilmek üzere saklanmaktadır. Dip koçanlı satış fişini tercih eden kişiler belgeleri bir kopya hazırlayarak kullanabilirler.

Bir asıl ve bir suret olmak üzere 2 nüsha halinde düzenlenen bu fişlerde asıl olan belge müşteriye verilerek suret olan belge firma tarafından saklanmaktadır. Ayrıca tuvalet işletmecileri, şehir içi otobüs çalıştıran kişiler ya da sinema ve tiyatro gibi gösteri hizmeti sunanlar perakende fişini tercih edebilirler. Bu kişilerin yanı sıra ekmek bayileri ve fırın işletmecileri ya da gazete ve dergi gibi yayınların satışını yapan kişiler bu belgeyi kullanabilirler.

18 Eylül 2015
3.305 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN