(0322) 365 55 56 - (0322) 359 55 56 - (0505) 108 19 91

Sosyal Medyada Biz}

Matbaa Nedir?

Matbaa Nedir?

Resim, yazı ya da şekillerin kumaş, kağıt ya da deri gibi malzemelerin üstüne özel bir yöntemle basarak çıkarabilen ve birden fazla nüsha haline getirilmesini sağlayan sistem ya da makineye matbaa adı verilmektedir. Baskı makinesi olarak da tanımlanmaktadır. Arapça kökenli olan bir kelime türüdür. Baskı aleti, basım evi ve basım yeri gibi anlamlarda da tercih edilmektedir. Bu sistemin bir de tarihçesi vardır. Uzun ve köklü geçmişe sahip olan basım makinelerini sizler için açığa kavuşturmak isteriz.

Bu sistemin ilk defa kullanılması Uzakdoğu genelinde başladığı belirtilmektedir. İlk matbaa ise ağaç oyma yöntemi kullanılarak M.S. 593 tarihinde Çin ülkesinde kurulmuştur. Ayrıca ilk basılı gazete de yine M.S. 700 tarihinde Pekin genelinde çıkartılmıştır. 8nci yüzyılda Japonya ülkesinde baskının yapıldığı ve İmparatoriçe Stohoko’nun Budizm inancının kutsal satırlarını Sanskrit dili üzerinden Çin alfabesiyle bastırıldığı bilinen bir gerçektir. Ayrıca bilinen en eski kusursuz ve eksiksiz basılma kitap olan Tianemmen rulolarının da Çin ülkesinde 868 tarihinde basımı yapılmıştır.

İlk defa teker teker harfler dökülerek baskı yapabilmeyi de 1040 tarihlerinde Pi Sheng isminde bir Çinli insanın porselenden harfleri tercih ederek denediği de konuşulan bilgiler arasındadır. Avrupa genelinde ilk ağaç oyma kumaş basımını İslam dünyasından feyz alarak başlanmıştır. Bilhassa 15nci yüzyılda Avrupa genelinde matbaacılık alanının üssü olan Hollanda ülkesinde baskı tekniği son derece gelişmiş düzeydedir. O dönem hattatlar tarafından yazılan ve hakkaklar tarafından kazılan tahta kalıpların dışında Harlem şehrinde ilk defa teker teker harflerin basım denemeleri 1430 tarihinde Lourens Janszoon Coster tarafından yapıldığı bilinmektedir.

30 Ağustos 2015
1.789 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN