(0322) 365 55 56 - (0322) 359 55 56 - (0505) 108 19 91

Sosyal Medyada Biz}

İrsaliye

İrsaliye

Öncelikle tanımını açıklamak isteriz. Satılmış olan malı bir noktadan başka bir noktaya sevk ederken tercih edilen, maliye tarafınca onaylanmış ve mal teslim bilgilerini gösteren resmi nitelikteki belgeye irsaliye adı verilmektedir. Ürünü satan şirket tarafınca en az 3 nüsha şeklinde düzenlenmektedir. Bir suret ve bir asıl malı alan tarafa, bir suret taşımacılığı yapan tarafa ve diğer nüsha da şirkette kalmaktadır. Bu belgeyi düzenlemenin çeşitli koşulları mevcuttur.

Söz konusu olan bu belgeyi düzenlerken çeşitli zorunluluklara özen göstermek ve dikkatli ilerlemek gerekir. Sıra numarası, seri numarası ve tarih bilgilerinin takip edilerek bu belgenin kesilmesi yapılmalıdır. İrsaliyenin düzenlenmesinin sonrasında 7 gün içerisinde faturanın kesilmesi de zorunlu olarak belirtilmektedir. Bu gibi hususlara mali açıdan herhangi bir sorun çıkmaması için dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde zamanını geçirdiğinizde geri dönüş işlemleri biraz problemli olabilir.

Tüm bunların yanı sıra sevk edilen ürünlerin miktarının, cinsinin, hangi noktadan nereye sevk edildiğinin ve ürünün fiili teslim tarihinin belirtilmesi gerekir. Fatura ise, irsaliyenin düzenlenmiş olduğu ay ve düzenlenmiş olduğu yıldan, ayrı bir yıl ve ay için kesilememektedir. Söz konusu olan bu belge dâhilindeki talepleriniz için firmaları bulabilirsiniz. Ancak siparişlerinizde örnekleri incelemeden tercih yapmamanız önelidir. Yine sipariş bilgilerinizde renk sayısı, boyut, kaç tane belge olacağı ve nüsha sayısı önemli olduğundan dolayı net bir şekilde belirtmeniz gerekir.

19 Eylül 2015
3.258 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN