(0322) 365 55 56 - (0322) 359 55 56 - (0505) 108 19 91

Sosyal Medyada Biz}

İrsaliye Fatura

İrsaliye Fatura

Bu belgenin tanımını belirtmeden önce ilk olarak fatura nedir bu konuyu bir açıklayalım. Satılan malın ya da yapılan hizmetin karşılığı olarak müşterilerinin ödediği ya da ödeyeceği tutarı gösteren, hizmeti sunan ya da malı satan tacirin müşteriye verdiği ticari belgeye fatura adı verilmektedir. Sevk irsaliyesi ise, ticari malın bir noktadan başka bir noktaya taşınması esnasında taşıması yapılan malın miktarını ve cinsini gösteren belge niteliğindedir. İrsaliyeli faturanın tanımı da, yukarıda belirttiğiniz irsaliye ve fatura tanımlarından da anlaşılacağı gibi sevk irsaliyesi ve faturanın yerine geçebilecek şekilde düzenlenmiş olan belgedir. Sevk irsaliyesinin ve faturanın ayrı olarak değil tek bir belgede düzenlenmiş haliyle resmi evrak durumundadır.

Söz konusu olan bu belge üzerinde bazı bilgilerin de kesinlikle yer alması gerekmektedir. Bunlardan ilk olanı İrsaliyeli fatura ibaresidir. Bir diğeri ise, noter tasdik mührünün şekli ya da Maliye Bakanlığına ait klişenin yer alması gerekir. Gönderilen ürünün miktarı ya da cinsi de bu belge üzerinde belirtilmelidir. Bu belgeyi düzenleyen tarafın ticaret unvanı, adı, iş adresi, banka hesap numarası ve bağlı olduğu vergi dairesi gibi bilgilerin de önemi büyüktür.

Ayrıca ürünün kime ya da nereye gönderildiği, müşteriye ait isim, ticaret unvanı, adresi ya da varsa banka hesap numarası ve vergi dairesi numarasının bulunması gerekir. İrsaliyeli faturanın müteselsil sıra numarasının ve seri numarasının da belge üzerinde yer alması gerekir.

21 Eylül 2015
3.323 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN