(0322) 365 55 56 - (0322) 359 55 56 - (0505) 108 19 91

Sosyal Medyada Biz}

Gider Pusulası

Gider Pusulası

Defter tutan işletme sahiplerinin, defter tutmayan kişilerden satın aldıkları mal veya hizmetin karşılığında düzenlemesini istedikleri ticari belgeye gider pusulası denilmektedir.. En sık kullandığımız gider pusulası düzenleyen adres taksilerdir. Kullandığı taksinin ücretini masraf olarak gösterecek şirketler veya personelleri bu hizmetin karşılığında taksiciye gider pusulası düzenleterek masrafını belgeleyebilir.

Bir kitabı andıran gider pusulası sıra numarası takip eder. Bir asıl ve bir de kopya sayfası olur. İşletmeler kendi ihtiyaçlarına göre gider pusulası bastırabilir. Her bir sayfa seri ve sıra numarası takip eder. Pusula üzerinde işin mahiyeti, hizmeti alanın ticari unvanı veya ismi, işlem tarihi ve tutarı yer alır. Satıcı ise kendi şirket bilgilerini veya kaşesini evrakın üstüne yazar veya basar. Net ödenen rakamın rakam ve yazı ile birlikte belirtilmesi esastır. Gider pusulasında satıcının alacağı bedelden çeşitli oranlarda gelir vergisi kesinti yapılır. Bu kesintiye stopaj adı verilir.

Gider pusulası temin edebilmek için vergi dairesinden izin belgesi alınır. İzin belgesi almak için vergi levhası ile başvuru yapılır. Pusula noterden veya maliye anlaşmalı matbaalardan temin edilebilir. Düzenlenen evrakın ilk nüshası müşteriye verilir. İkinci nüsha ise işletme tarafından muhafaza edilir. Gider pusuları aynı fatura gibi şekil şartlarına tabii tutulmuştur. Düzenlenen evrakın karşı tarafa imzalatılması mecburidir. Nihai tüketicilerin iade ettikleri mal ve hizmetin bedeli için de gider pusulası düzenlenmesi ve evrak üzerinde bu detayın belirtilmesi gerekmektedir.

14 Eylül 2015
3.052 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN