(0322) 365 55 56 - (0322) 359 55 56 - (0505) 108 19 91

Sosyal Medyada Biz}

Bayrak

Bayrak

1844 yılında ilk olarak Osmanlı devleti zamanında kabul edilen bayrak, 29 Mayıs 1936 tarihinde 2994 sayılı Türk Bayrağı kanunuyla beraber ulusal Türk Bayrağı olarak kabul edilmiştir. Kanunun çıkmasıyla birlikte bayrağın ölçüleri de belirlenmesinin ardından Türk bayrağının yırtık, sönük, kirli, yamalı, buruşuk vb. şekilde de kullanılamadığı gibi yerlere koymak ve manevi değerine hakaret edecek her türlü davranıştan kaçınmak gerekir.

Bir ulusun en önemlisi temsili olan bayrak her anlamda geçmiş ve gelecekte manevi değeri ile birlikte önemlidir. Bayraklar geçmiş yıllarda siyasi nedenlerle beraber savaşta tarafları belirlemek amacıyla da kullanılmıştır. Orta Çağ’ın başlangıcında her gemi için bayrak taşıma zorunlu tutulmasının ardından günümüzde de bayrak sistemini oluşturarak sonuçlanmıştır. Günümüzde bir ülkenin bağımsızlığını, birliğini temsilen renkleri ve sembolleri ile birlikte bayraklar büyük önem taşımaktadır.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE BAYRAĞIN ÖNEMİ

Gelişen teknoloji ile beraber günümüzde bayraklar çevre kirliliği gibi kimyasal maddelerin de etkileri ile suni olan maddeden dolayı yıpranmasını önlemek için doğal kumaş ve su bazlı boyalar kullanılmaktır. Bayraklar sadece bir ulusun simgesi olarak değil, reklam, tanıtım ve firmalar için özel olarak üretilen birçok çeşitte bulunabilmektedir. Bayrak kullanımın önemli olan dış etkenlere karşı dayanıklı ve sağlam madde ile iyi bir ürün oluşturulmasıdır. Bayraklar ve flamalar da empirme baskı ve dijital baskı teknikleri ile birçok farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

06 Ekim 2015
2.682 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN