(0322) 365 55 56 - (0322) 359 55 56 - (0505) 108 19 91

Sosyal Medyada Biz}

Adisyon Kullanımına Dair Bilgiler

Adisyon Kullanımına Dair Bilgiler

Hizmet işletmelerinde sunulan hizmetin ve emtianın cins ve miktarını göstermek için düzenlenen belgeye adisyon denir. Gece kulüpleri, diskotekler, barlar, pavyonlar, gazinolar, meyhaneler, lokantalar, kafeteryalar ve pastaneler adisyon düzenlemek ve kullanmak zorundadır.

Çay ocağı veya çay bahçesi gibi yerlerde adisyon kullanımı zorunlu olmamakla beraber, bu işletmelerde masaya alkollü içki, pasta, börek, tost, sandviç, poğaça, dondurma, kuruyemiş gibi yiyecekler servis ediliyorsa o zaman adisyon kullanımı zorunlu hale gelir. Self servis esasına göre hizmet veren işletmelerde adisyon kullanılması zorunlu değildir. Adisyon düzenlemekle sorumlu işletmeler bu sorumluluğu yerine getirmedikleri takdirde özellikle hesap ödenirken kargaşa yaşanmakta ve çoğunlukla hesaba yöneltilen itirazlara cevap bulunması imkânsız hale gelmektedir. Anlaşmalı matbaalarda basılmış adisyonlar işletmelerce kullanılır. Üzerine tarih yazılmamış, müşteri masasına bırakılmamış adisyonlar düzenlenmemiş sayılır. Birinci örnek fiş veya fatura ile müşteriye verilirken, ikinci nüsha işletmede kalır.

Adisyon, müşterinin siparişi esnasında düzenlenir ve masaya bırakılır. İlk siparişten sonra verilen ilave siparişler masaya açılmış adisyonun üzerine eklenir. Adisyon en az iki nüsha olarak düzenlenmelidir. Hesabını isteyen müşteriye adisyonun üzerinde yazılı bilgiler dâhilinde hesap çıkartılır. Ödemesi için müşteriye götürülen adisyon fişi üzerinde dileyen müşteri hesap kontrolü yapabilir. Ödeme aşamasında müşterinin isteğine bağlı kalmaksızın fiş kesilmelidir. Adisyon ödemeyi kanıtlayan bir belge değil, siparişleri listeleyen bir belgedir. Müşterilere tükettikleri ürünlerin belgesini göstermeye yarayan adisyon fişi üzerinde ürünlerin tüketildiği adet ve birim fiyat gösterilir.

02 Eylül 2015
3.759 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN